Francuskie prawo wymaga dla artykułów tekstylnych informacji o sposobie sortowania odpadów oraz oznakowania logo Triman

Francuskie prawo na podstawie Dekretu 2022-748 na mocy ustawy o przeciwdziałaniu odpadom dla gospodarki o obiegu zamkniętym (AGEC) wymaga dla artykułów tekstylnych informacji o sposobie sortowania odpadów oraz oznakowania logo Triman.

Nowe wymaganie oznakowanie zostało zatwierdzone 1 lutego 2022 r.

Logo Triman oznacza, że produkt lub opakowanie można poddać recyklingowi, a komponenty należy utylizować oddzielnie. Towarzyszące „Info-tri” służy jako przewodnik po sortowaniu i pomaga konsumentom wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników do recyklingu lub pojemników na makulaturę. Symbole sortowania «info-tri» to informacja określająca sposób wyprowadzenia odpadów z produktu, innymi słowy, informuje konsumenta, gdzie/jak należy wyrzucić / zutylizować produkt.

Oznakowanie zawierające informację o sposobie sortowania wymagane przez Triman stanie się obowiązkowe na wszystkich produktach tekstylnych, bieliźnie domowej i obuwiu wprowadzanych na rynek francuski od 1 lutego 2023 r.

To nowe oznakowanie jest częścią wdrożenia francuskiej ustawy nr 2020-105 z dnia 10 lutego 2020 r., dotyczącej walki z odpadami dla gospodarki o obiegu zamkniętym, co stanowi duży impuls do transformacji ekologicznej w tym kraju.

Aby wesprzeć producentów we wdrożeniu tego nowego oznakowania organizacje branżowe przygotowały przewodnik stworzony, aby umożliwić uczestnikom rynku dostosowanie się do nowych wymogów regulacyjnych (art. 17 ustawy AGEC i dekretu nr 2021-835 z dnia 29 czerwca 2021 r.).

Przewodnik wskazuje, co, jak, kiedy i gdzie umieścić na opakowaniu.

Pobierz przewodnik Refashion Info-Sorting: https://refashion.fr/pro/fr/elements-graphiques 

WAŻNE PUNKTY DO ZAPAMIĘTANIA:

Istnieją 2 nierozłączne elementy, które muszą się pojawić na produkcie / opakowaniu:

  • Oznakowanie Triman
  • Informacje szczegółowo opisujące procedury sortowania lub sprowadzania odpadów z produktu (sortowanie informacji) – Info-tri

Informacje te powinny być dostępne na produkcie, jego opakowaniu lub, w przypadku jego braku, w innych dokumentach dostarczonych wraz z produktem (takich jak np. towarzyszące instrukcje).

Przykład oznakowania

Te 2 elementy mogą występować na różnych nośnikach: wszywka, etykieta, bezpośrednio na produkcie przez system drukowania lub haftowania, na opakowaniu w którym produkt jest sprzedawany konsumentowi, a nawet jako naklejka.

Zapraszamy do współpracy!

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
+48 24 235 71 81        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland