Oświadczenie w sprawie wycofania z rynku artykułów melaninowych z dodatkiem bambusa

Benelux - Wydano oświadczenie w sprawie wycofania z rynku artykułów melaminowych z dodatkiem bambusa przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Władze Holandii, Belgii i Luksemburga wydały w dniu 15 lutego 2021 r. wspólny komunikat, w którym ogłosili, że podmioty gospodarcze będą musiały natychmiast wycofać z rynku materiały i wyroby z „bambusa melaninowego”, ponieważ wykorzystują bambus (lub inne naturalne składniki) w połączeniu z polimerami, takimi jak melamina (tzw. „bambus melaninowy”) do produkcji tworzyw sztucznych mających kontakt z żywnością, nie posiadając wyraźnego zezwolenia na mocy art. 5 rozporządzenia (UE) nr 10/2011  w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, podmioty gospodarcze są odpowiedzialne za zapewnienie zgodności materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych z wymogami określonymi w art. 4 rozporządzenia (UE) nr 10/2011. W związku z tym do produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością można celowo wykorzystywać wyłącznie substancje znajdujące się na unijnym wykazie substancji dozwolonych, określonym w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 10/2011, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) nr 10/2011.

W komunikacie stwierdzono, że kontrole przeprowadzone przez państwa członkowskie wykazały, że na rynku UE znajduje się obecnie szeroka gama niezgodnych z wymogami kompozytowych materiałów melaminowych z dodatkiem bambusa przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zdecydowana większość tych produktów obecnych na rynku UE to naczynia kuchenne i zastawa stołowa, takie jak talerze wielokrotnego użytku, miski i tzw. „Kubki na wynos”.

Ponadto w wielu przypadkach stwierdzono, że migracja melaminy i formaldehydu znacznie przekracza szczególne limity migracji (SML) określone w rozporządzeniu (UE) nr 10/2011, co prowadzi do wycofania tych produktów z rynku.

Komunikat stanowi również, że importerzy, którzy chcą wprowadzić takie produkty na rynek UE, będą musieli przedłożyć dokumentację zgodności z rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004.