HEMA i di-HEMA w lakierach hybrydowych. Kiedy będzie zakaz stosowania?

W dniu 12 listopada 2020 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (UE) 2020/1682 zmieniające załącznik III do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.

Substancje metakrylan 2-hydroksyetylu (HEMA) oraz ester 4,4,6,16-tetrametylo-10,15-diokso, 2-[(2-metylo-1- okso-2-propenylo)oksy]etylowy kwasu 11,14-dioksa-2,9-diazaheptadekan-16-enowego (di HEMA trimetyloheksylo-dikarbaminian lub di-HEMA TMHDC) nie są obecnie objęte zakazem ani ograniczeniem na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1223/2009.

W dniu 2 lipca 2014 r. szwedzka agencja ds. produktów medycznych, która jest właściwym organem w Szwecji do celów rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, przyjęła i przekazała decyzję zgodnie z art. 27 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wprowadzającą tymczasowe środki ograniczające w odniesieniu do produktu kosmetycznego do paznokci, który spowodował wiele niepożądanych działań. Substancje zidentyfikowane jako potencjalnie wywołujące te niepożądane działania to HEMA i di-HEMA TMHDC.

Zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 produkty kosmetyczne udostępniane na rynku muszą być bezpieczne dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania. Przy ocenie „normalnych lub dających się przewidzieć warunków stosowania” należy wziąć pod uwagę ewentualne niewłaściwe, nieodpowiednie lub niezamierzone użycie. W przypadku produktów wymagających wysokiego stopnia dokładności należy wziąć pod uwagę przypadki niewystarczającej precyzji w ich stosowaniu.  

Przypadki uczulającego działania produktów do paznokci zawierających HEMA i di-HEMA TMHDC zgłoszone w niektórych państwach członkowskich skłaniają Komisję do wniosku, że istnieje ryzyko, iż takie produkty mogą być stosowane z niedostateczną precyzją, powodując kontakt ze skórą przylegającą do płytki paznokcia.

Na podstawie powyższego należy dokonać rozróżnienia między profesjonalnym zastosowaniem produktów kosmetycznych, a ich stosowaniem przez konsumentów. Ze strony specjalistów oczekuje się wyższych standardów bezpieczeństwa.

W związku z tym wszystkie produkty do paznokci zawierające te substancje, od dnia wejścia w życie – 2 grudnia 2020 r. na etykiecie lakierów hybrydowych musi znajdować się dodatkowe ostrzeżenie o treści:

Tylko do użytku profesjonalnego. Może powodować reakcję alergiczną.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że

  • Od 3 czerwca 2021 r. produkty zawierające te substancje i niespełniające tych warunków nie będą wprowadzane do obrotu w Unii
  • Od 3 września 2021 r produkty zawierające te substancje i niespełniające tych warunków nie będą udostępniane na rynku unijnym

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Nami po więcej szczegółów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.