Częstotliwość występowania alergii pokarmowych w ostatnich kilku latach wzrasta. Zjawisko to zbiega się ze zmianami zachodzącymi w zwyczajach żywieniowych i środowisku. Immunopatologia alergii pokarmowych jest bardzo złożona. Jednakże większość alergii pokarmowych to immunologiczne reakcje na żywność przebiegające z udziałem przeciwciał IgE.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku konsumenckiego Intertek Poland Sp. z o.o. postawił sobie nowy ważny cel wdraża w swoim Laboratorium w Polsce metody oznaczania alergenów w żywności gorczycy, mleka, soi w dalszej perspektywie w próbkach środowiskowych, wymazach i wymazach z linii produkcyjnych. Przedsiębiorcy, producenci czy restauratorzy potrzebują szybkiej informacji o występujących i zagrażających alergenach, które mogą być obecne w żywności lub środowisku produkcyjnym, gastronomicznym.

13 grudnia 2014r. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, Unia Europejska nałożyła na właścicieli wszystkich lokali gastronomicznych obowiązek informowania klientów o składzie potraw, a przede wszystkim o alergenach, jakie mogą w nich występować.

Z obowiązku informacji o alergenach nadal wywiązuje się niewielu producentów. Kwestia alergenów jest przez nich bagatelizowana lub wciąż traktowana jako nowość, z którą jeszcze nie mieli do czynienia. Do trzeciej grupy należą właściciele, którzy sukcesywnie rozpoczęli wprowadzanie zmian w swoich lokalach.

Powyższe Rozporządzenie dotyczy 14 alergenów:

Ziarna zbóż zawierające GLUTEN, tzn. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz czy też pszenica kamut, a także ziarna odmian hybrydowych powyższych zbóż oraz produkty przygotowane na ich bazie

ORZECHY tj. migdały (Amygdalus communis L.), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje / orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia (Macadamia) lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego

SKORUPIAKI i produkty pochodne

SELER i produkty pochodne

JAJA i produkty pochodne

GORCZYCA i produkty pochodne

RYBY i produkty pochodne

NASIONA SEZAMU i produkty pochodne

ORZESZKI ZIEMNE (arachidowe) i produkty pochodne

DWUTLENEK SIARKI i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr
w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców

SOJA i produkty pochodne

ŁUBIN i produkty pochodne

MLEKO i produkty pochodne (łącznie z laktozą)

MIĘCZAKI i produkty pochodne

Laboratorium rozpoczęło proces walidacyjny aby potwierdzić nasze kompetencje w realizacji tego typu badań, będziemy również uczestniczyli w badaniach biegłości i porównaniach międzylaboratoryjnych aby mieć pewność, iż wyniki uzyskiwane naszymi metodami są wiarygodne i spełniają oczekiwania naszych Klientów. Będziemy sukcesywnie poszerzać swoją ofertę usług o kolejne alergeny aby dać Państwu zdecydowanie większe spektrum możliwości analitycznych. 

Zapraszamy do kontaktu z naszą obsługą klienta w celu uzyskania promocyjnej oferty!

Telefon: +48 24 235 71 81
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowinka

W dniu 27-28.07.2020r. odbył się audyt PCA w Pracowni Analiz Chemicznych podczas, którego zostały potwierdzone najwyższe kompetencje naszego zespołu w kierunku oznaczania zawartości alergenów soi, mleka i gorczycy jednocześnie metodyki wraz z glutenem zostały przeniesione do zakresu elastycznego co pozwoli pracowni na dalsze sukcesywne implementacje pozostałych alergenów. Wkrótce pojawi się nowe wydanie zakresu akredytacji AB 381 z uwzględnieniem akredytacji do tych parametrów.

 Przedmiot badań/wyrób

 Rodzaj działalności/badane cechy/metoda

 Dokumenty odniesienia

 Produkty zbożowe,
 Mięso i produkty mięsne,
 Produkty mleczarskie

 Zawartość soi
 Zakres: (40-1000) STI µg/kg 
 Metoda immunoenzymatyczna (ELISA)

 PN-EN 15633-1:2020-03
 Instrukcja producenta AgraQuant® Soy Allergen   Elisa Test Kits 10002015 v13 April 2019

 Koncentraty spożywcze,
 Mięso i produkty mięsne

 Zawartość gorczycy 
 Zakres: (2-60) mg/kg
 Metoda immunoenzymatyczna (ELISA) 

 PN-EN 15633-1:2020-03
 Instrukcja producenta AgraQuant® Mustard   Allergen Elisa Test Kits 10002070 v10 April 2019

 Mięso i produkty mięsne,
 Koncentraty spożywcze,
 Wyroby cukiernicze

 Zawartość białka mleka 
 Zakres: (0,4-10) mg/kg
 Metoda immunoenzymatyczna (ELISA)

 PN-EN 15633-1:2020-03
 Instrukcja producentaAgraQuant® Milk Allergen   Elisa Test Kits 10002080 v05 April 2019

 

Zachęcamy do zapoznania się z nowym zakresem.

https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/AB%20381,podmiot.html