"Pestycydy podróż od poboru próbki do prawozdania z badań"

Link dla przesłania zapytania do eksperta Intertek: Zapytanie do eksperta

 

Pytanie: Część pestycydów można oznaczyć zarówno techniką GC-MS/MS i LC-MS/MS jakie jest Państwa stanowisko w tej kwestii, z której techniki podają Państwo wyniki? 
Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

Tak jak najbardziej można oznaczyć np. Cyprodinil,  Fipronil, Propargit techniką LC-MS/MS i GC-MS/MS, przy podawaniu wyniku podajemy wynik tylko z jednej techniki kierując się wytycznymi zawartymi w bazie EURL-Data Pool https://www.eurl-pesticides-datapool.eu/ . 

Na etapie walidacji ustaliliśmy listę pestycydów i uszczegółowiliśmy, które związki z jakiej techniki będą raportowane na sprawozdaniach z badań. Mamy sporo takich związków stanowi to dla nas pewnego rodzaju dodatkową  kontrolę i potwierdzenie w przypadku wykrycia związku. W bazie mamy możliwość wyszukania danego związku i mamy pełną charakterystykę wraz ze wskazaniem, która technika jest lepsza. 

 

Pytanie: Co robią Państwo w sytuacji gdy któryś ze wzorców nie ma wymaganego  certyfikatu zgodnego z  ISO 17034? 

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

W tej sytuacji laboratorium dysponuje oszacowanym ryzykiem uwzględniającym taką sytuację. Może być tak, że certyfikat dla danego wzorca będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje na temat danej substancji czyli wartość referencyjną, oszacowaną niepewność, stabilność, jednorodność, termin ważności, warunki przechowywania i utrzymania go w najwyższej jakości. Jeśli tak jest warunkowo jest on dopuszczony do stosowania w laboratorium. Może być również tak, że wytwórca danego wzorca posiada akredytację na ISO 17034 natomiast na ten konkretny związek jeszcze nie, więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że utrzymywany jest system dla wszystkich wytwarzanych wzorców przez daną jednostkę. 

 

Pytanie: Co w sytuacji gdy nie zostanie pobrana odpowiednia ilość próbki do analizy pozostałości środków ochrony roślin?  

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

W tej sytuacji laboratorium informuje Klienta, iż może wykonać badania ale uzyskane wyniki nie zostaną zinterpretowane ani nie będzie wystawione stwierdzenie zgodności. Wyniki dla Klienta będą miały jedynie charakter informacyjny.  

 

Pytanie: Co w sytuacji gdy jakiś związek przekracza MRL? Jakie macie Państwo wtedy procedury? ?

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-MordońW tej sytuacji wg naszych procedur powtarzamy analizę z nowo przygotowanej próbki, jeśli wyniki się potwierdzą dopiero jest wydawany ostateczny wynik. Dodatkowym sprawdzeniem jest również wzbogacenie próbki danym związkiem i sprawdzenie odzysku. 

 

Pytanie: W nawiązaniu do Państwa cyklu webinariów odnośnie pozostałości pestycydów chciałabym zapytać o kwestię ustalonych wartości ARfD dla substancji aktywnych stosowanych w środkach ochrony roślin. W jakich źródłach należy szukać takich informacji? Baza Pesticides Database podaje taką informację wprost, ale nie jest do końca jasne, dla jakiej konkretnie definicji substancji ma zastosowanie ustalona wartość ARfD. Zdarza się, że definicja substancji do celów monitoringu jest inna aniżeli definicja do celów oceny ryzyka. Np. spinetoram, prochloraz, bifenazate. Obecna definicja dla spinetoramu została ustalona jako: "Spinetoram (suma Spinetoramu-J i Spinoteramu-L)". Jeśli chodzi o definicję dla celów oceny ryzyka, to w przypadku produktów pochodzenia roślinnego brzmi ona obecnie następująco: "Suma spinetoramu (suma spinetoramu-J i spinetoramu-L) i metabolitów N-desmetylo-175-J i N-formylo-175-J wyrażona jako spinetoram-J".  Zdarza się również, jak w przypadku spinetoramu, że definicja do celów oceny ryzyka zawiera dodatkowe metabolity, które nie są możliwe do oznaczenia analitycznie, bo np. brak wzorca. Jak wówczas należałoby się odnieść do tego przy ocenie narażenia dla wykrytej przez laboratorium substancji aktywnej? Jakie są wiarygodne źródła, aby móc zweryfikować jednoznacznie tę kwestię? Będę wdzięczna za udzielenie informacji w tej kwestii. 

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

W Rozporządzeniu 396/2005 mamy w poprawce M189 ( z dnia 20.01.2022 2022/93 informację  iż 

Niestety na dzień dzisiejszy nie ma żadnej innej informacji. 

Polecam webinar 

https://www.eurl-pesticides.eu/docs/public/tmplt_article.asp?LabID=500&CntID=1211&Theme_ID=1&Pdf=False&Lang=EN 

Na dzień dzisiejszy mamy dostępne na rynku wzorce: 

Spinetoram J 187166-40-1 - https://www.lgcstandards.com/PL/pl/Spinetoram/p/TRC-S683653-1MG 

Spinetoram L 187166-15-0 -  https://www.trc-canada.com/product-detail/?s683613 https://www.chemsrc.com/en/cas/187166-15-0_493081.html 

Spinetoram 935545-74-7 https://www.accustandard.com/prod0019026.html 

Co do wartości ARfD należy traktować ustalony limit do sumy tak jak mówi definicja. 

 

Pytanie: Jakie znaczenie dla wyników ma współczynnik zatężenia dla owoców liofilizowanych i przypraw. Proszę o powtórzenie strony do pomocy przy interpretacji wyników.

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

Bardzo ważne jest, aby do produkcji wykorzystywać już sprawdzone pod względem pozostałości środków ochrony roślin produkty wtedy mamy pewność, że w produkcie końcowym nic nas nie zaskoczy. Co do wyznaczenia odpowiednich współczynników korekcyjnych ważne są procesy technologiczne, które zostały wykorzystane do wytworzenia danego produktu. Najważniejszy aspekt do uwzględnienia to zatężenie (podczas odparowywania wody, dochodzi do zatężenia zarówno składników odżywczych jak i substancji, które mogą być szkodliwe, tym samym zastosowanie wysokich temperatur może przyczynić się do rozkładu pestycydów i powstawania szkodliwych metabolitów, substancji aktywnych czy izomerów, które już w tej formie mogą być szkodliwe). 

Warto sięgnąć do lektury:  

  • Conversion factors for pesticide residue in dried organic products https://n-bnn.de/sites/default/dateien/bilder/Downloads/Conversion_factors_January2017.pdf 
  • Raport techniczny efsa z 22 marca 2019 dla PRIMo 3.1 https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2018.5147 
  • Baza danych technik przetwarzania i czynników przetwarzania zgodna z systemem klasyfikacji i opisu żywności EFSA FoodEx 2 z dnia 09.11.2018 https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/sp.efsa.2018.EN-1510 
  • Przy wyznaczaniu NDP dla mieszanek produktów wyznacza się NDP poprzez uśrednienie 

Udział % poszczególnych składników odniesienie do NDP i suma poszczególnych stanowi NDP dla produktu złożonego o ile nie został poddany obróbce technologicznej i jest w postaci świeżej. Istnieją też praktyki, iż wyniki odnosi się do produktów świeżych, ale koniecznym jest wtedy podanie kodu produktu, do którego został odniesiony MRL w sprawozdaniu. Niemniej jednak takie podejście skutkuje brakiem możliwości wystawienia stwierdzenia zgodności dla takiego produktu. 

https://www.eurl-pesticides.eu/docs/public/home.asp?LabID=100&Lang=EN   

 https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/products/?event=details&p=49  

 https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/codex-texts/dbs/pestres/pesticides/en/  

 https://www.accredia.it/en/documento/guidance-sante-11312-2021-analytical-quality-control-and-method-validation-procedures-for-pesticide-residues-analysis-in-food-and-feed/  

https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/topic/05c_PROFile%283.0%29_user_guide.pdf  

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/sp.efsa.2018.EN-1510 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2018.EN-1508 

 

Pytanie:  Czy laboratorium informuje jakieś instytucje, w przypadku przekroczeń? Czy obowiązek ten spoczywa na zleceniodawcy? 

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

Obecnie złożyliśmy wniosek formalny o włączenie nas na listę laboratoriów  urzędowych  o których mowa w art. 12 Rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE L 165 z 30.04.2004, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 200, z późn. zm.), do przeprowadzania analiz pozostałości środków ochrony roślin próbek pobranych w trakcie kontroli urzędowych. 

Jak pozyskamy pismo będziemy mieli obowiązek zgłaszać wyniki przekroczone do systemu RASF w zatwierdzonym obszarze. 

 

Pytanie:  Czy w przypadku wykrycia pestycydu w  soku zagęszczonym (70 Brix)  wynik należy odnieść do soku zagęszczonego czy przeliczyć na sok odtworzony (11,2 Brix) zgodnie z wytycznymi AIJN ?    

Odpowiedź od mgr inż. Doroty Nowak-Mordoń:

Jeżeli wykryliśmy w zagęszczonym soku pozostałości środków ochrony roślin to aby prawidłowo zinterpretować wyniki badań należy odnieść się do surowca. Limit MRL mamy np. dla jabłka należy uwzględnić wszystkie procesy technologiczne i wyliczyć faktor umożliwiający przeliczenie MRL dla przetworzonego produktu. W tym przypadku dla soku odtworzonego do 11,2Brix . 

Zachęcam do zapoznania się z dokumentem: 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/sp.efsa.2018.EN-1510  

https://www.oecd.org/env/ehs/pesticides-biocides/oecdmaximumresiduelimitcalculator.htm 

https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/topic/05c_PROFile%283.0%29_user_guide.pdf 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2018.EN-1508  

 

 

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
+48 24 235 71 81        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland