"Mikrobiologiczny monitoring środowiska produkcyjnego"

Link dla przesłania zapytania do eksperta Intertek: Zapytanie do eksperta

 

Pytanie: Czy obowiązującą jest zasada, że górna granica ogólnej liczby bakterii z wymazu rąk to 1000 jtk.? 
Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Nie ma żadnych regulacji prawnych, które narzucałyby kryteria mikrobiologiczne dla wymazów pobieranych z rąk pracowników. Wszystko zależy od limitów ustalonych w danym zakładzie produkcyjnym i w każdym zakładzie może być inny. 

Limit 1000 jtk/badaną powierzchnię (nie 1000 jtk/cm2) jak najbardziej może obowiązywać ważne, aby w przypadku przekroczeń podjąć odpowiednie kroki.

 

Pytanie: Czy przy wymazach z rąk zamiast rozbijać badania na - Salmonellę, bakterie z grupy coli można zastosować pożywki na grupę bakterii Enterobacteriaceae

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jak najbardziej nie tylko przy wymazach z rąk, ale także z każdej powierzchni roboczej czy urządzenia można na początek wykonać badania w kierunku Enterobacteriaceae. Jeżeli uzyskamy wynik wskazujący, że bakterie z tej rodziny nie występują, wówczas automatycznie nie ma bakterii Salmonella spp. oraz bakterii z grupy coli. Dopiero w przypadku wyników wskazujących na obecność bakterii z rodziny Enterobacteriaceae warto rozszerzyć badania na badania w kierunku bakterii z grupy coli, Escherichia coli, Salmonella spp.

 

Pytanie: Czy przy wymazach z powierzchni maszyn biorąc pod uwagę, że liczba b. z grupy coli może mieć wielkość rzędu 100 może być to jednocześnie górna granica dla badań czystościowych, zakładając, że wartość 10 powinna być tą opcjonalną? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Nie ma żadnych regulacji prawnych, które narzucałyby kryteria mikrobiologiczne dla wymazów pobieranych z powierzchni roboczych lub urządzeń. Wszystko zależy od limitów ustalonych w danym zakładzie produkcyjnym i w każdym zakładzie może być inny. 

Jeżeli w Państwa zakładzie wartość 10 jtk/badaną powierzchnię jest wartością akceptowalną to górna granica ustalona na poziomie 100 jtk/badaną powierzchnię jest wartością dobrze określoną. Oznacza to, że w Państwa zakładzie obowiązują 3 poziomy: 

  • Wartości do 10 jtk/badaną powierzchnię - wyniki zadowalające, 
  • Wartości mieszczące się w przedziale od 10 do 100 jtk/badaną powierzchnię - wyniki akceptowalne, ale wymagające zwiększonej kontroli.
  • Wartości powyżej 100 jtk/badaną powierzchnię - wyniki niezadowalające i nieakceptowalne

 

Pytanie: Kiedy zastosować metodę odciskową, a kiedy z użyciem wymazówki?

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Metodę odciskową stosujemy w przypadku pobierania wymazów z powierzchni płaskich, gdzie bez problemu możemy całą płytkę kontaktową położyć. To są ściany, blaty, taśmy, deski, tace. Metodę gazikową z użyciem wymazówki stosuje się w przypadku pobierania wymazów z powierzchni o nietypowym kształcie, w miejscach gdy brak płaskiej powierzchni. To są noże, ostrza w maszynach rozdrabniających, powierzchnie walcowate lub kuliste

 

Pytanie: Kiedy należy prawidłowo pobierać wymazy w kierunku Listeria monocytogenes ze środowiska: po myciu, w trakcie procesu produkcyjnego, po procesie produkcyjnym?

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jeżeli dopiero rozpoczynamy monitorowanie środowiska produkcyjnego w kierunku obecności Listeria monocytogenes (jest to na przykład nowa linia produkcyjna) to wówczas wymazy w tym kierunku należy pobrać po myciu i dezynfekcji powierzchni roboczych i urządzeń. Sprawdzimy czy prowadzone przez nas procesy są skuteczne. Jeżeli do monitorowania tego parametru skłoniły nas pozytywne wyniki Listeria monocytogenes dla produktów wytwarzanych w naszym zakładzie produkcyjnym to prawdopodobnie doszło do skażenia wtórnego. Wówczas wymazy należy pobrać bezpośrednio po myciu i dezynfekcji powierzchni roboczych, w trakcie produkcji, a także na zakończenie procesu produkcji. Wtedy będziemy mieli jasny obraz, na jakim etapie dochodzi do zakażenia.

 

Pytanie: Jaką technikę przyjąć wymaz czy odcisk płytką dla kontroli czystości rąk w przypadku, gdy klient posiada kryterium w jednostkach jtk/cm2 (OLD 0-10jtk/cm2 i enterobacteriace 0-1 jtk/cm2). Kryterium jest zatwierdzone przez jednostkę kontrolującą zakład.  Dla rąk wg. norm odpowiedni jest wymaz, ponieważ jest to technika dokładniejsza dla tego typu powierzchni- wtedy podajemy wynik jtk/ powierzchnię obu rąk. Co w takiej sytuacji?  Podobnie ten sam problem mam dla powierzchni typu krajalnica, maszyna do mieszania sałatek, nóż. 

Odpowiedź: W przypadku pobierania wymazów z rąk pracowników, noży i krajalnic powinno się używać metody gazikowej z wykorzystaniem wymazówek. Uzyskany wynik jest dokładniejszy i bardziej oddaje rzeczywistość. W przypadku wymazów odciskowych nie da się pobrać wymazu z przestrzeni między palcami, a także na łączeniu ostrza z trzonkiem. 

Jeżeli jednak jest z góry narzucony limit i to my musimy dopasować się do niego to wtedy można pobrać wymaz metodą gazikową i postarać się oszacować powierzchnię, którą badamy. Można założyć, że z każdej dłoni pobierzemy wymaz z powierzchni 50 cm2. Wtedy całkowita powierzchnia pobrania wymazu będzie wynosiła 100 cm2. Umieszczając wymaz w roztworze buforu neutralizującego w objętości 100ml, uzyskamy wynik w cm2. W przypadku innych powierzchni można zastosować identyczną technikę. Należy pamiętać, że jeżeli mamy do badania powierzchnię 20 cm2 z powierzchni noża, to taką objętością uzupełniamy roztwór buforem neutralizującym. 

 

Pytanie:  Na sesji Q&A padło pytanie o limit OLD  w wymazach. Mówiła Pani ,  o limicie 100jtk/ cm 2.  W zakładzie mamy ustalony poziom do 10 jtk/cm 2. Zastanawiam się czy nie jest to zbyt restrykcyjny poziom. Rzadko zdarza się przekroczenie. Jak Pani sądzi ? 

Odpowiedź: Każdy zakład ma swoje wewnętrzne ustalenia. Niestety nie ma regulacji prawnych, dlatego tak ciężko ustalić wspólny limit dla wszystkich. 

Jeżeli u Państwa obowiązuje limit <10jtk/cm2, a w drugim zakładzie <100 jtk/cm2 to nie można powiedzieć, że ktoś ma dobrze, a ktoś ma źle. Jeżeli limit u Państwa w zakładzie wynosi <10jtk/cm2 i udaje się Państwu ten limit przestrzegać, to należy się cieszyć. 

Inne limity będą w zakładach mięsnych, rybnych i mleczarskich, gdzie mamy surowce o wysokim skażeniu mikrobiologicznym, a inne w zakładzie piekarniczym czy cukierniczym, gdzie produkt końcowy podawany jest obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. 

 

Pytanie:  Czy wymagane jest (prawnie), że metody badań środowiskowych prowadzonych w zakładzie (np. wymazy z maszyn) muszą być zwalidowane przez akredytowane laboratorium? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Wydaje mi się, że w zakładach, które podlegają lekarzowi weterynarii jest obowiązek, aby badania były wykonywane przez akredytowane laboratorium metodami zwalidowanymi. W pozostałych zakładach takiego obowiązku prawdopodobnie nie ma. Niemniej jednak, wykonywanie badań przez akredytowane laboratorium metodami zwalidowanymi daje nam pewność, że badania te są robione w sposób prawidłowy, przez personel, który posiada odpowiednie kompetencje i uprawnienia. 

 

Pytanie: Czy badanie skuteczności mycia urządzeń/zbiorników/linii może odbywać się poprzez badanie mikrobiologiczne wody pobranej z ostatniego płukania (badanie popłuczyn) czy materiał do badań powinien być pobrany za pomocą wymazówek? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej:  Jak najbardziej w ten sposób również można monitorować skuteczność mycia i dezynfekcji powierzchni roboczych. Należy pamiętać, że objętość popłuczyn nie może byc mniejsza niż 100 ml i dodatkowo popłuczyny muszą być pobrane w sterylny pojemnik.   

 

Pytanie: Czy jest wymagane również badanie skuteczności mycia i dezynfekcji pod kątem obecności pleśni i drożdży? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej:  Jeżeli zakład ma problem z obecnością drożdży i pleśni w produkcje gotowym i ta obecność dyskwalifikuje ten produkt, to wówczas należy wykonać badanie w kierunku tych drobnoustrojów po procesie mycia i dezynfekcji. Pomoże to znaleźć źródło zakażenia wtórnego produktu gotowego. Jeżeli w procesie produkcji używamy drożdży (piekarnia) lub pleśni (mleczarstwo) to wówczas dobrze jest przynajmniej raz na kwartał wykonać takie badania, aby zobaczyć, czy w naszym produkcje są faktycznie tylko drobnoustroje wprowadzane przez zakład i nie ma żadnych obcych. 

 

Pytanie: Na jakiej podstawie ustalamy i jaki powinien być czas ekspozycji płytek przy badaniu czystości powietrza? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej:  Nie ma regulacji prawnych, które ustalałyby czas ekspozycji płytek w czasie badania czystości powietrza. Czas ekspozycji najczęściej używany przy tych badaniach to 5,10 lub 15 minut i wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Jeżeli jest to niewielki pokój to wystarczy 5 minut. Jeżeli jest to hala magazynowa lub hala produkcyjna to wtedy 15 minut. 

Dokładniejsza od metody sedymentacyjnej jest metoda z wykorzystaniem próbnika powietrza. Wówczas aparat ustawiamy na określoną objętość powietrza np. 10 litrów lub 100 litrów powietrza w danym pomieszczeniu. Próbnik powietrza zasysa powietrze i uzyskane wyniki są bardziej miarodajne. 

 

Pytanie: Jaka powinna być minimalna częstotliwość pobierania próbek w poszczególnych strefach? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: W strefie I, która ma bezpośredni kontakt z produktem końcowym częstotliwość pobieranych badań powinna oscylować w granicy jeden raz na tydzień. W strefie IV – najbardziej oddalonej od produktu końcowego (szatnie, magazyny, chłodnie) częstotliwość badań mikrobiologicznych powinna być na poziomie jeden raz na miesiąc. W strefie II i III częstotliwość powinna być większa niż jeden raz na miesiąc, ale nie musi być tak często jak jeden raz na tydzień. Ustalona częstotliwość zależy od zakładu produkcyjnego. 

 

Pytanie: Czy są jakieś limity gronkowców i Enterobacteriaceae na płytkach odciskowych? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Nie ma regulacji prawnych, które wprowadzałyby limity dla gronkowców oraz bakterii z rodziny Enterobacteriaceae dla wymazów pobranych metodą odciskową. Nie mniej jednak można uznać, że wprowadzony kiedyś limit <1 jtk/cm2 jest odpowiedni i może mieć praktyczne zastosowanie przy analizie wyników monitoringu środowiska produkcyjnego. 

 

Pytanie: Czy oznaczanie bakterii Listeria jest zalecane w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od rodzaju produkowanej żywności? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Oznaczanie bakterii Listeria spp. zalecane jest w zakładach mięsnych oraz mleczarskich. Tam gdzie wystąpienie tej bakterii jest najbardziej prawdopodobne. W zakładach cukierniczych i piekarniczych, a także w zakładach wytwarzających produkty żywnościowe bardzo wysoko przetworzone, ryzyko pojawienia się bakterii Listeria spp. jest niewielkie. Nie mniej jednak należy także w tych zakładach zaplanować pobieranie wymazów w kierunku oznaczenia bakterii Listeria. Wystarczy jeden raz na kwartał, aby mieć obraz, czy zakład jest narażony na obecność tego patogenu. 

 

Pytanie: Czy istnieje szybka metoda sprawdzenia, czy właściwie został przeprowadzony proces mycia i dezynfekcji oraz czy na powierzchniach roboczych nie ma pozostałości chloru? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Nie jest to metoda mikrobiologiczna. Jedną z metod szybkiego sprawdzenia, czy proces mycia i dezynfekcji jest skuteczny jest pomiar ATP. Do tego celu stosuje się specjalny aparat. Do tego urządzenia dedykowane są specjalne testy, których wykonanie jest łatwe i już po kilku minutach mamy wynik potwierdzający, czy dana powierzchnia jest czysta, czy jednak proces mycia i dezynfekcji nie jest do końca skuteczny. Jeżeli potrzebny będzie kontakt do firmy zajmującej się techniką pomiaru ATP proszę o e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pytanie: Jakie kroki trzeba podjąć w przypadku wykrycia bakterii Listeria? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jeżeli w wymazach pobranych w kierunku Listeria monocytogenes uzyskamy wyniki pozytywne, należy jak najszybciej zweryfikować, czy produkt końcowy jest zakażony również tymi bakteriami i czy doszło do zakażenia wtórnego. Być może bakteria Listeria monocytogenes obecna jest na powierzchniach roboczych lub urządzeniach, ale nie jest obecna w produkcie gotowym. Wtedy do mycia i dezynfekcji powierzchni roboczych używamy środków przeznaczonych do tej konkretnej grupy bakterii. Używamy też specjalnych technik, aby podnieść skuteczność dezynfekcji np. zamgławianie 

 

Pytanie: Jak określić limity dla zakładu, który dopiero rozpoczyna swoją działalność? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Na początku musimy założyć jakieś kryteria. Coś zaproponować. Możemy zaproponować, aby w strefie IV limit dla ogólnej liczby drobnoustrojów wynosił < 1000 jtk/cm2. W strefie II i III możemy zaproponować limit < 500 jtk/cm2. Natomiast w strefie I ustalimy limit na poziomie <100 jtk/cm2. Następnie poprzez serię wykonanych badań mikrobiologicznych sprawdzamy, czy zaproponowane przez nas limity są odpowiednie. Może się okazać, że w strefie I osiągamy wyniki na poziomie 2 lub 3 jtk/cm2 i zaproponowany limit jest zbyt wysoki. Analogicznie może się okazać, że zaproponowany w strefie IV poziom 1000 jtk/cm2 jest zbyt niski i nie jesteśmy w stanie go spełnić. Dotyczy to głównie magazynów, gdzie dużo osób wchodzi i wychodzi, a każda kolejna osoba wprowadza kolejne drobnoustroje. W przypadku zakładu, który dopiero rozpoczyna swoją działalność nie mamy danych, które obrazowałyby nam czystość mikrobiologiczną, sami musimy zebrać te dane. 

 

Pytanie: Jakie są limity dla wymazów z rąk dla Staphylococcus aureus

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Aktualnie nie ma regulacji prawnych, które określałyby limit dla tej bakterii w wymazie z rąk. Osobiście uważam, że w tym wypadku limit <1 jtk/cm2 powinien być odpowiedni. 

 

Pytanie: Czy poprzez wysuszenie jesteśmy w stanie ograniczyć ogniska bakterii Listeria? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Niestety proces ten nie jest skuteczny w przypadku ognisk Listeria spp. Bakteria ta jest odporna na działanie temperatury do 80⁰C. Żeby proces suszenia był skuteczny powinien odbywać się w temperaturze powyżej 80⁰C przez dość długi czas. 

 

Pytanie: Jak sprawdzić skuteczność mycia środkiem naturalnym? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Nie ma najmniejszych problemów, by po myciu środkiem naturalnym pobrać wymazy gazikowe i ocenić, czy są one skuteczne i spełniają swoje założenie. Nie ma znaczenia, czy środek jest naturalny, czy chemiczny. Środek stosowany do mycia ma być skuteczny. Aby ocenić skuteczność procesu mycia i dezynfekcji należy prowadzić monitoring środowiska produkcyjnego. 
 

Pytanie: Jakie miejsca w zakładzie produkującym produkty garmażeryjne mrożone są najbardziej narażone na zakażenia bakteriami Listeria monocytogenes? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Bakterie Listeria monocytogenes na swój rozwój i namnażanie wybiera miejsca nietypowe: kratki ściekowe, odpływy, kratki wentylacyjne, kółka wózków transportowych, szczeliny, śruby i nakrętki. Wybiera miejsca gdzie łączą się dwie różne struktury np. metal i guma, lub metal i plastik.  
 

Pytanie: Czy obecność Enterobacteriaceae zawsze wskazuje na obecność patogenów? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Bakterie z rodziny Enterobacteriaceae nie zawsze wskazują na obecność patogenów. Bakterie z tej rodziny są bakteriami wskaźnikowymi. Ich obecność powinna wzmocnić naszą czujność, powinna zapalić nam się czerwona lampka ostrzegawcza, że coś się dzieje. Dlatego warto wykonać badania w kierunku Escherichia coli oraz Salmonella spp., aby potwierdzić, czy mamy do czynienia z patogenami, czy są to niepatogenne bakterie z tej rodziny. 
 

Pytanie: Monitoring środowiska produkcyjnego to także badania wody użytkowej - Legionella. Proszę o informacje w tym temacie, zwalczanie, zapobieganie. 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Więcej informacji na temat bakterii Legionella można znaleźć na naszej stronie internetowej https://www.intertek.pl/wiedza-i-aktualnosci/wiedza/409-legionella-badania-mikrobiologiczne  
 

Pytanie: Jakie są patogeny w zakładzie produkującym suchą żywność? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: W produktach tego typu najczęściej spotykanymi patogenami są: Bacillus cereus, Salmonella spp oraz Listeria monocytogenes. Rozporządzenie Komisji (WE) 2073/2005 wraz z późniejszymi zmianami nakłada obowiązek kontrolowania poziomu zanieczyszczenia bakteriami Listeria monocytogenes praktycznie w każdym produkcie spożywczym. Warto również zwrócić uwagę na wysoki poziom zanieczyszczenia drożdżami i pleśniami w zakładach produkujących suchą żywność.  

 

Pytanie: Czy dezynfekcja powinna być prowadzona w temperaturze 40⁰C, nie na zimno? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jak najbardziej można dezynfekcję prowadzić na zimno. Należy mieć pewność, że stosowane przez nas środki dezynfekujące są skuteczne w niskich temperaturach, posiadają odpowiednie stężenie i poradzą sobie z zagrożeniami mikrobiologicznymi na danym obszarze produkcyjnym. Dobrze jest jednak od czasu do czasu prowadzić dezynfekcję w wysokiej temperaturze. 

 

Pytanie: W jakiej temperaturze należy inkubować OLD?  

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Ogólna liczba drobnoustrojów oznaczana w czasie monitoringu środowiskowego zgodnie z normą PN-EN ISO 4833-1:2013:2 powinna być inkubowana w temperaturze 30⁰C przez 72 godziny. Jeżeli pytanie dotyczy wymazu pobranego w kierunku oznaczania OLD to wymaz gazikowy zgodnie z normą PN ISO 18593:2018-08  powinien być przechowywany w temperaturze 1-8⁰C przez 24 godziny lub 1-5⁰C przez 48 godzin. 

 

Pytanie: Czy możemy ograniczać ilość testów środowiskowych? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jak najbardziej ilość testów środowiskowych można ograniczyć udowadniając, że mycie i dezynfekcja w zakładzie produkcyjnym są skuteczne, a uzyskane wyniki spełniają założone kryteria. Jeżeli przez założony czas na przykład jeden kwartał będziemy wykonywać badania jeden raz na tydzień i uzyskane wyniki będą zadowalające, wówczas możemy zmniejszyć częstotliwość do jednego razu na dwa tygodnie. 

 

Pytanie: Jak ustalić prawidłowo kryteria ze wzgl. na rodzaj żywności np. produkty z aW < 0,2? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Zgodnie ze źródłami literaturowymi przy takiej aktywności wodnej nie występują żadne mikroorganizmy. Poziom wody jest zbyt niski, by bakterie, drożdże i pleśnie mogły namnażać się. Jeżeli w produkcie końcowym pojawią się bakterie może to wskazywać na zakażenie wtórne na etapie pakowania i przechowywania produktu. Warto monitorować poziom ogólnej liczby drobnoustrojów, aby obserwować, czy jest zagrożenie na zakładzie. Podział mikroorganizmów ze względu na wartość aktywności wodnej znajduje się w artykule:  https://apautomatyka.pl/rotronic-pomiar-aktywnosci-wody-aw-w-przemysle-spozywczym/ 

 

Pytanie: Czy zna Pani metodę badania czystości rąk z wykorzystaniem światła UV. 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Niestety nie znam takiej metody. Nie mogę pomóc w tym temacie. 

 

Pytanie: Czy Listeria jest w stanie uodparniać się na środki chemiczne typu chlor? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jak najbardziej Listeria spp. oraz inne mikroorganizmy są w stanie uodpornić się na związki chemiczne stosowane do dezynfekcji. Dlatego ważne jest by co jakiś czas wymieniać środki dezynfekujące stosowane w danym zakładzie produkcyjnym. Warto współpracować w tym zakresie z 2-3 dostawcami, którzy oferują rożne środki do mycia i dezynfekcji. 

 

Pytanie: Jakie zagrożenie mikrobiologiczne może występować w zbiorniku na wodę lodową wykorzystywana do produkcji. Jakie badania najlepiej wykonać? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Warto wykonać badania w kierunku bakterii z rodziny Enterobacteriaceae oraz ogólnej liczby drobnoustrojów. Dodatkowo można wykonać badania w kierunku Staphylococcus aureus. Jeżeli uzyskane wyniki będą zadowalające, wówczas nie ma potrzeby rozszerzania badań na inne parametry.  

 

Pytanie: Wymazy pobieramy po myciu czy w trakcie produkcji robiąc monitoring środowiska? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Wymazy powinniśmy pobierać po myciu i dezynfekcji powierzchni roboczych.  W monitoringu środowiska produkcyjnego chodzi właśnie o to, aby móc ocenić skuteczność mycia i dezynfekcji. Można również pobrać wymazy w trakcie produkcji, najlepiej w środku produkcji, aby ocenić na jakim poziomie jest zanieczyszczenie na przykład po 12 godzinach po zakończeniu mycia i dezynfekcji. 

 

Pytanie: Jeżeli wykonamy wymazy w strefie I, to partia wyprodukowana bezpośrednio po nich nie powinna zostać objęta blokadą do momentu uzyskania wyników? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Jak najbardziej parta wyprodukowanego towaru powinna zostać na zakładzie do momentu uzyskania wyników badań. Jeżeli uzyskane wyniki będą zadowalające, wówczas blokada zostaje zdjęta i produkt trafia do obrotu. Jeżeli wyniki nie spełniają założonego kryterium, wówczas towar zostaje na zakładzie i postępujemy z nim zgodnie z opracowanymi procedurami zakładowymi. Warto przy oznaczaniu bakterii wskaźnikowych korzystać z metod szybkich. W laboratorium Intertek Poland polecamy metodę Petrifilm. Wyniki dla bakterii z rodziny Enterobacteriaceae są już w ciągu 24 godzin, a w przypadku ogólnej liczby drobnoustrojów w ciągu 48 godzin.

 

Pytanie: Jak poradzić sobie z badaniami w zakładzie który nie ma własnego laboratorium, a częste badania w zewnętrznym laboratorium nie jest możliwe? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: W tym wypadku polecam metodę do pomiaru ATP. . Jeżeli potrzebny będzie kontakt do firmy zajmującej się techniką pomiaru ATP proszę o e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Warto jednak co jakiś czas na przykład jeden raz w miesiącu wykonać badania w kierunku bakterii wskaźnikowych i przekazać je do laboratorium zewnętrznego.  

 

Pytanie: Jak stosować monitoring środowiska oraz ograniczać biofilm w przemyśle napojowym (linia rozlewnicza, rurarze, zbiorniki, które nie są osuszane)? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Monitoring środowiska również powinien opierać się na badaniu powierzchni roboczych, urządzeń i narzędzi w kierunku ogólnej liczby drobnoustrojów oraz bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Ponieważ przemysł napojowy to przemysł mokry, warto wykonać również wymazy w kierunku obecności bakterii Listeria monocytogenes. W przypadku zakładów produkcyjnych, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju rurami i kanałami, warto zastosować kulki ścierające, które w sposób mechaniczny uszkadzają biofilm, który już powstał. Jeżeli na zakładzie stosowana jest woda przechowywana w zbiornikach wodnych, warto pamiętać, że zbiorniki te są narażone na bardzo intensywny rozwój drobnoustrojów oraz biofilm. Warto wodę przechowywać w temperaturze około 70⁰C, gdzie wzrost mikroorganizmów jest ograniczony. 

 

Pytanie: Jakie badania i jak często należy wykonać otwierając nowy dział wysokiego ryzyka w zakładzie mięsnym? 

Odpowiedź od mgr Barbary Krupskiej: Na początku przez okres 3 miesięcy warto wykonywać wymazy jeden raz na tydzień w kierunku ogólnej liczby drobnoustrojów oraz bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Po tym czasie będziemy mieli możliwość przeanalizowania otrzymanych wyników. Jeżeli okaże się, że uzyskane wyniki są zadowalające i spełniają założone kryteria wówczas częstotliwość możemy zmniejszyć do jednego razu na dwa tygodnie. Dobrze prowadzony monitoring środowiska produkcyjnego oraz prowadzona analiza trendu w poszczególnych strefach w zakładzie produkcyjnym pozwala zwiększać lub zmniejszać ilość wykonywanych analiz. 

 

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
+48 24 235 71 81        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland