Sezon wakacyjny nie tylko sprzyja wypoczynkowi i myśleniu o urlopie. W tym czasie rozpoczyna się sezon na jabłka i trwa on aż do kwietnia. Jest to najbardziej popularny owoc w naszym kraju. Polska jest pierwszym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek. Często zadajemy sobie pytanie - dlaczego warto jeść jabłka?
Stare powiedzenie, popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce - „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” - ma w sobie dużo prawdy. Jabłka, obok truskawek, należą do grupy najczęściej spożywanych na świecie owoców. Są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i występują w wielu odmianach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Stanowią źródło wielu cennych dla naszego organizmu składników. Dzięki nim podnoszą odporność organizmu, wspomagają procesy trawienia, poprawiają wygląd skóry i niosą wiele, wiele innych korzyści.[1]
Dostarczają wielu witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, pewnych ilości witaminy E, fosforu, wapnia, siarki, magnezu i żelaza. Stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego (szczególnie pektyny), antyoksydantów czy kwercetyny. Zawartość tych składników różni się między sobą w zależności od odmiany, stopnia dojrzałości, świeżości w momencie konsumpcji, a nawet od wybarwienia.
Czy wiesz, że jedno średnie, surowe jabłko (182 g) ze skórką dostarcza około 95 kcal, 19 g węglowodanów, 4 g błonnika i 195 mg potasu. Profil składników odżywczych dla surowców i produktów przetworzonych jest zdecydowanie różny. I tak, ½ szklanki (122 g) musu dostarcza tylko 1,3 g błonnika, a ½ szklanki 100% soku owocowego (124 g) jedynie 0,2 g błonnika.
Nie możemy jednak zapominać, iż może występować alergia na jabłka, która może przebiegać z nadwrażliwością na seler albo/i marchew. Badania prowadzone przez specjalistów sugerują, że alergia na jabłka wiąże się również z krzyżowym uczuleniem na pyłki brzozy. Najczęstsze objawy alergii na jabłka obejmują: pokrzywkę, pieczenie i świąd języka oraz biegunkę. Dolegliwości te mogą pojawić się od razu bądź w przebiegu wysiłku fizycznego. Każda alergia może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Nie tylko czynnik alergiczny nam zagraża. Trzeb zdawać sobie sprawę, iż właśnie w jabłkach mogą znajdować się pozostałości środków ochrony roślin, które mogą również wywołać różnego rodzaju schorzenia układu pokarmowego czy alergie.
W ostatnim czasie, jak donoszą publikacje, w jabłkach wykryto kilka różnych pestycydów na raz, które mają tę samą funkcję – cztery środki grzybobójcze (folpet, Captan, Boscalid i pyraclostrobina).
Kod 0130010 |
R (WE) Nr 395/2005 MRL |
Folpet |
Nie więcej niż 0,3 mg/kg |
Captan |
Nie więcej niż 10,0 mg/kg |
Boscalid |
Nie więcej niż 2,0 mg/kg |
Pyraclostrobin |
Nie więcej niż 0,5 mg/kg |
ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 396/2005 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG określa NDP/MRL (najwyższy prawnie dopuszczalny poziom stężenia pozostałości pestycydów)[2] dla poszczególnych związków i ich metabolitów, mogących występować między innymi w jabłkach, ale regulacji tej podlegają też wszystkie owoce i warzywa, które są przeznaczone do spożycia przez Konsumenta.
Aby minimalizować ryzyko pozostałości środków ochrony roślin spożywanych wraz z jabłkami trzeba je myć, nawet jeśli zamierzamy obrać owoc. Według badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, aby pozbyć się pozostałości pestycydów w jabłkach trzeba je myć nawet przez dwie minuty.[3]
Ważnym aspektem jest kontrola surowców przed wprowadzeniem surowców do obrotu. W tym celu laboratorium Intertek przygotowało odpowiednie oferty na badania jabłek w kierunku określenia pozostałości środków ochrony roślin, aby ich poziomy nie zagrażały życiu i zdrowiu Konsumentów - Bezpieczeństwo żywności jest jednym z najważniejszych priorytetów naszego laboratorium.
Laboratorium Intertek nieustannie pracuje nad rozszerzaniem zakresu usług w ramach oznaczania pozostałości środków ochrony roślin.
W chwili obecnej mamy dla Państwa w ofercie do dyspozycji 8 list pestycydów
Lista nr 1 – LC-MS/MS – 204 związki
Żywność o wysokiej zawartości cukrów i niskiej zawartości wody:
- suszone owoce
- dżemy owocowe
Żywność o wysokiej zawartości oleju i pośredniej zawartości wody:
- awokado
Żywność o wysokiej zawartości skrobi i/lub białka i niskiej zawartości wody i tłuszczu:
- Przyprawy
- Mięso (Mięśnie) Jaja
Lista nr 2 – GC-MS/MS – 203 związki
Żywność o wysokiej zawartości wody:
- owoce
- warzywa
- przetwory owocowo-warzywne - soki
Żywność o wysokiej zawartości kwasów i wysokiej zawartości wody:
- owoce cytrusowe
- małe owoce i jagody
- soki
Żywność o wysokiej zawartości cukrów i niskiej zawartości wody:
- suszone owoce
- dżemy owocowe
Żywność o wysokiej zawartości oleju i pośredniej zawartości wody:
- awokado
Żywność o wysokiej zawartości skrobi i/lub białka i niskiej zawartości wody i tłuszczu:
- Przyprawy
- Mięso (Mięśnie) Jaja
Lista nr 3 – LC-MS/MS – 651 związków
Żywność o wysokiej zawartości kwasów i wysokiej zawartości wody:
- owoce cytrusowe
- małe owoce i jagody
- soki
Lista nr 4 – LC-MS/MS – 446 związków - pozostałe grupy matrycowe bez akredytacji
Lista nr 5 – LC-MS/MS – 19 związków (pestycydy polarne)
Żywność o wysokiej zawartości wody:
- owoce
- warzywa
- przetwory owocowo-warzywne
- soki
AMPA, Bromate, Bromide, Chlorate, Chlormequat, Cyanuric acid, Diquat, Etephon, Fosetyl-Al., Glufosinate, Glyphosate, Maleic Hydrazide, Mepiquat, MPPA, N-Acetyl-AMPA, N-Acetyl-Glufosinate, N-Acetyl-Glyphosate, Perchlorate, Phosphonic acid.
Lista nr 6 - LC-MS/MS – 19 związków (pestycydy polarne)
Żywność o wysokiej zawartości skrobi i/lub białka i niskiej zawartości wody i tłuszczu AMPA, Bromate, Bromide, Chlorate, Chlormequat, Cyanuric acid, Diquat, Etephon, Fosetyl-Al., Glufosinate, Glyphosate, Maleic Hydrazide, Mepiquat, MPPA, N-Acetyl-AMPA, N-Acetyl-Glufosinate, N-Acetyl-Glyphosate, Perchlorate, Phosphonic acid.
Lista nr 7 LC-MS/MS – 36 związków (pestycydy kwaśne)
Żywność o wysokiej zawartości wody:
- owoce
- warzywa
- przetwory owocowo-warzywne
- soki
Żywność o wysokiej zawartości skrobi i/lub białka i niskiej zawartości wody i tłuszczu
1-Naphthaleneacetic Acid, 2,4,5-T, 2,4,6-Trichlorophenol =TCP=BTS 45186, 2,4-D (2,4-PA), 2,4-DB, 2-Naphthoxy acetic acid, 4-Chlorophenoxyacetic acid /4-CPA,Acifluorfen, Clopyralid, Dalapon, Dicamba, Dichlorprop 2,4 DP, Fenoprop (2,4,5-TP)/Silvex, Fenoxaprop-ethyl, Fluroxypyr, Haloxyfop-P, Imazapyr, MCPA (MCP), MCPB, Mecoprop (MCPP), Pentachlorophenol, Quizalofop (free acid), Quizalofop-methyl, Quizalofop-P, Quizalofop-p-tefuryl, TFNA,TFNG, Triclopyr, Gibberellic acid, Ioxynil, Diflufenzopyr, Dikegulac, BTS 9608, BTS 44595, BTS 44596, BTS 40348.
Lista nr 8 LC-MS/MS – 9 związków PN-EN 15662:2018-06
Produkty rolne o wysokiej zawartości wody:
- owoce
- warzywa
- przetwory owocowo-warzywne
- soki
BAC-C8, BAC-C10, BAC-C12, BAC-C14, BAC-C16, BAC-C18, DDAC-C8, DDAC-C10, DDAC-C12
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W związku z tym prosimy o kontakt z Obsługą Klienta w celu uzyskania promocyjnej oferty!
Telefon: +48 24 235 71 81
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliografia
[1] https://www.doz.pl/czytelnia/a16534-Jablko__wlasciwosci_wartosci_odzywcze_kalorie_przepisy
[2] https://publications.europa.eu/resource/cellar/dc88f5ac-193c-11ef-a251-01aa75ed71a1.0018.02/DOC_1
[3] https://www.wprost.pl/kraj/11629693/pestycydy-w-jablkach-owoce-mozna-kupic-w-znanych-marketach.html