Piktogram „Zielony Punkt” zakazany na etykietach produktów we Francji?

 

Zielony Punkt to rozpoznawalny międzynarodowo znak handlowy, zarządzany obecnie przez europejską organizację PROEurope zrzeszająca krajowe organizacje odzysku opakowań.  

Zielony Punkt oznacza, że  przedsiębiorca ma podpisaną umowę z lokalną, krajową organizacją odzysku opakowań - wspiera finansowo system odzysku i recyklingu opakowań poprzez zlecenie wykonania obowiązków tej organizacji. Należy zaznaczyć, że w naszym kraju wyłącznym licencjodawcą Zielonego Punktu jest REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań SA.

Francja kwestionuje zasadność stosowania Zielonego Punktu, zarzucając greenwashing i argumentując, że wprowadza on w błąd konsumentów sugerując przydatność do recyklingu. Wiosną 2021 roku, stwierdzono, że na opakowaniach produktów we Francji nie można używać żadnych oznaczeń, które mogłyby wprowadzać zamieszanie co do zasad segregacji odpadów. Co ciekawe do chwili wprowadzenia tej regulacji znak Zielony Punkt był obowiązkowy we Francji. 

Propozycja nowej regulacji została jednak zawieszona tymczasową decyzją francuskiego sądu, który przychylił się do argumentów właścicieli znaku Duales System Duetschland i PRO Europe. Rozstrzygnięcie sprawy w normalnym postępowaniu spodziewane jest na jesieni 2022.

Szczegóły postępowania francuskiego można znaleźć tu: https://www.pro-e.org/future-use-of-the-green-dot-trademark-in-france

Nasi eksperci są na bieżąco z informacjami o zmianach przepisów w Europie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami weryfikacji etykiet, a także do współpracy.

 

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
+48 22 886 32 80        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland