Intertek, jako globalna sieć ponad 1000 laboratoriów i biur w ponad 100 krajach, zatrudniamy ponad 40 000 pracowników, jako specjaliści w branżach, w których działamy zapewniamy naszym klientom kompleksowe rozwiązania dotyczące jakości i bezpieczeństwa produkowanych wyrobów. Sieć Laboratoriów firmy Intertek prowadzi szereg badań i ocen produktów, w tym również kosmetycznych oraz chemii gospodarczej.

Firma Intertek specjalizuje się w ocenie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, przemysłowych oraz użytku domowego. Posiadamy doskonale wyposażone laboratorium,    
w którym przeprowadzamy badania analityczne od surowców do wyrobu gotowego. Nasza praca oparta jest na przepisach prawnych, wymagających, aby w przypadku kosmetyków wyroby były bezpieczne dla konsumentów.

Ocena naturalności kosmetyku w oparciu o normę ISO 16128

Wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów produktami naturalnymi okazało się, że brakuje wytycznych, regulacji, które pozwoliłby – zgodnie z prawem producentom kosmetyków określić faktyczny poziom ich naturalności.  Do tej pory jedynym wiarygodnym podparciem dla oświadczenia „kosmetyk naturalny” były  komercyjne organizacje lub stowarzyszenia certyfikujące. Proces uzyskania takiego certyfikatu jest złożony i kosztowny. W tym celu została opracowana nowa norma ISO 16128.

Norma ISO 16128 w najbardziej wiarygodny sposób określa stopień naturalności i organiczności kosmetyków. Ponadto nie ma tam wyszczególnionej listy negatywnej substancji zakazanych. Dzięki temu możliwe jest użycie dowolnego surowca kosmetycznego i jedyną konsekwencją w przypadku użycia surowca syntetycznego będzie obniżenie końcowej wartości procentowej składu naturalnego bądź pochodzenia naturalnego. Jest to bardzo ważna cecha normy. Dzięki niej widać jak wiele surowców powstaje w wyniku kombinacji półproduktów pochodzących z natury i syntetycznych. Większość z nich w świetle starych certyfikatów była niedozwolona właśnie ze względu na swoją część syntetyczną. Ponadto, co należy dodać, norma definiuje, że indeksy możemy wyliczyć tylko dla surowców powstających w wyniku procesów „zielonej chemii”. Pozostałe powstałe w wyniku innych procesów są traktowane jako nienaturalne (nawet jeśli surowcami wyjściowymi są surowce naturalne).

Na podstawie normy ISO 16128-1 oraz ISO 16128-2 jesteśmy w stanie określić w jakim stopniu kosmetyk jest naturalny lub jest pochodzenia naturalnego. Jest to cenna informacja, którą można umieścić na opakowaniu produktu kosmetycznego w formie oświadczenia marketingowego.

Zapraszamy do skorzystania z usługi związanej z oceną naturalności produktu kosmetycznego.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z nami pocztą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem +48 22  886 32 80 wew. 102.

Jeżeli potrzebują Państwo innego rodzaju badań zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.