Testowanie przeniesienia koloru z tkaniny i odzieży po wielokrotnym tarciu.

Określa stopień przeniesienia kolorów w wyniku pocierania z powierzchni kolorowych materiałów włókienniczych na powierzchnię innych materiałów.

Przebieg testu:

  1. Kondycjonowana próbka tkaniny (50 x 140mm) zostaje przymocowana do listwy urządzenia testującego ukośnie do długości i szerokości próbki tkaniny albo równolegle do długości i szerokości próbki tkaniny.

  2. Tarcie na sucho
    Próbka referencyjna białej bawełny zostaje przymocowana płasko na urządzeniu.  Następnie pionowa dysza, na której umieszczona jest badana próbka pociera próbkę referencyjną w linii prostej z siłą w zakresie od 9 do około 0,2 N.

  3. Tarcie na mokro
    Powtarzamy procedurę z tarcia na sucho z wykorzystaniem nowej próbki białej bawełny referencyjnej, zamoczonej w wodzie destylowanej.

  4. W Europie stosuje się normę EN ISO 105 X12 podającej metodę wyznaczania odporności wybarwień wszystkich rodzajów wyrobów włókienniczych, łącznie z włókienniczymi pokryciami podłogowymi i innymi wyrobami runowymi, na tarcie i zabrudzenie innych materiałów. Metoda jest stosowana do wyrobów włókienniczych wytworzonych ze wszystkich rodzajów włókien w formie przędzy lub tkaniny, łącznie z włókienniczymi pokryciami podłogowymi, barwionymi lub drukowanymi. Badanie wykonuje się z zastosowaniem suchej i z zastosowaniem mokrej tkaniny trącej.

 

Oceny wyniku dokonuje się przy zastosowaniu 5-cio stopniowej skali szarości, gdzie wynik 5 jest wynikiem najlepszym. W branży akceptuje się następujące wartości wyników:

Tarcie na sucho: minimum 4
Tarcie na mokro: minimum od 2 do 3

Materiały czesane typu Brushed, Sanded, Peached, ciemne kolory, barwniki oraz nadruki pigmentowe:

Tarcie na sucho: minimum od 3 do 4
Tarcie na mokro: minimum 2

 

 

Badanie można zlecić w Laboratorium Tekstylnym Intertek, co gwarantuje konkurencyjną cenę i szybki termin wykonania.
Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Powiązane usługi

 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych