Eksport do Kataru części zamiennych do pojazdów, opon i niektórych produktów elektrycznych wymaga obowiązkowego certyfikatu zgodności dla odprawy celnej. Rząd Państwa Kataru, poprzez Katarskie Ministerstwo Biznesu i Handlu - Departament Ochrony Konsumenta oraz Katarską Generalną Organizację Norm i Metrologii (Qatar General Organization for Standards and Metrology, QGOSM), wydał zestaw ścisłych przepisów regulujących import i sprzedaż części zamiennych do pojazdów oraz opon do pojazdów.

 

Eksporterzy do Kataru muszą być świadomi, że import i sprzedaż części zamiennych do pojazdów i opon do pojazdów oraz niektórych produktów elektrycznych regulują ścisłe zasady; wymagają one certyfikatu zgodności do odprawy celnej.

Okólnik wydany przez Urząd stwierdza, że "Katarskie władze celne nie pozwolą na import produktów podlegających regulacjom prawnym, jeśli nie będzie im towarzyszył certyfikat zgodności wydany przez zatwierdzony organ z kraju pochodzenia. Stwierdzono również, że w przypadku niezgodności z normami GSO, na importerów zostaną nałożone wysokie grzywny.

Firma Intertek otrzymała zgodę na przeprowadzenie certyfikacji tych produktów od QGOSM i uczestniczy w programie i wydaje certyfikaty zgodności (CoC) dla eksportu regulowanych produktów do Kataru.

Następujące produkty są regulowane w katarskim programie zgodności w pierwszej i drugiej fazie wdrażania:

  • Opony do pojazdów
  • Pasy bezpieczeństwa
  • Obręcze kół
  • Klocki hamulcowe
  • Wentylatory wyciągowe
  • Żelazka elektryczne
  • Suszarki do włosów

Opony samochodowe są objęte programem, ale nie wymagają osobnego certyfikatu zgodności (CoC), ponieważ katarskie służby celne i QGOSM będą akceptować certyfikaty zgodności Gulf Standard Organization (GSO) zamiast CoC dla przesyłek opon eksportowanych do Kataru.

Każdej przesyłce importowanych towarów, które zawierają produkty regulowane, musi towarzyszyć certyfikat zgodności (CoC) wydany przez uprawniony organ przed wysyłką.

CoC jest obowiązkowym dokumentem odprawy celnej w Katarze, składanym przez importera w celu odprawy przesyłek regulowanych.

CoC potwierdza, że regulowane produkty są zgodne z obowiązującymi normami Kataru/GSO lub ich międzynarodowymi odpowiednikami.

 

 

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
 +48 22 886 32 80        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland