Program kontroli wstępnej, badań i wydawania certyfikatów zgodności towarów przywożonych do Iraku

 

Od 1 stycznia 2020 r. Eksporterzy/Importerzy handlujący z Irakiem muszą spełniać wymogi programu "Program kontroli wstępnej, testowania i wydawania certyfikatów zgodności towarów przywożonych do Iraku", który nakazuje, aby przesyłki wymagały certyfikatu zgodności w celu dokonania odprawy celnej. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować poważne opóźnienia w odprawie celnej, kary, a nawet zwrot przesyłek.

Program oceny zgodności (CAP) weryfikuje zgodność wszystkich Regulowanych Produktów, które obejmują, ale nie ograniczają się do: Żywności, zabawek, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, części zamiennych do pojazdów, opon samochodowych, chemikaliów, kosmetyków i wyrobów perfumeryjnych, wyrobów tytoniowych, materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, przyborów kuchennych, artykułów papierniczych, artykułów do pielęgnacji niemowląt, wyrobów włókienniczych i smarów w danym kraju dostawy.

CAP koncentruje się przede wszystkim na normach bezpieczeństwa i jakości, dając konsumentom w Iraku pewność co do jakości i bezpieczeństwa przywożonych towarów oraz pomagając chronić środowisko naturalne.

Wymagania dla Iraku są następujące:

Każda przesyłka towarów importowanych, która zawiera Produkty Regulowane, musi przed wysyłką posiadać certyfikat zgodności (CoC) wydany przez odpowiedzialne lokalne Biuro Krajowe Intertek w regionie Eksportera. Należy skontaktować się z najbliższym odpowiedzialnym biurem Intertek.

 • Certyfikat zgodności jest wymagany w celu zapewnienia sprawnej odprawy celnej przesyłek w portach i na granicach Iraku.
 • Certyfikat zgodności weryfikuje, że regulowane produkty są zgodne z odpowiednimi irackimi przepisami technicznymi i zatwierdzonymi normami.
 • Każda partia certyfikowanych produktów po przybyciu do irackich portów i granic zostanie poddana inspekcji w miejscu przeznaczenia przez upoważnione biuro Intertek z siedzibą w Iraku.

Władze irackie podejmą losowy nadzór nad przesyłkami importowanymi w celu weryfikacji zgodności produktu.

Aby ubiegać się o certyfikat zgodności, należy dostarczyć do Intertek:

 • Wypełniony formularz Wniosku o certyfikację (Request for Certification, RfC)
 • Kopię faktury Proforma, jeśli jest dostępna
 • Arkusz danych produktu i/lub opis produktów
 • Informacje dotyczące produkcji (np. numer partii, data produkcji / data ważności itp.)
 • Dowody zgodności, takie jak raporty z badań, certyfikaty Halal, certyfikaty zdrowotne i fitosanitarne, certyfikaty wolnej sprzedaży itp.
 • Dokument transportowy (konosament/list przewozowy/CMR), jeśli jest dostępny
 • Akredytywę (L/C), jeśli jest dostępna
 • Świadectwo kraju pochodzenia
 • Dla eksporterów, którzy regularnie wysyłają ten sam produkt do Iraku, korzystne byłoby złożenie wniosku o Rejestrację.

 Intertek został wyznaczony przez Centralną Organizację Normalizacji i Kontroli Jakości (Central Organization for Standardization and Quality Control, COSQC) jako jednostka certyfikująca upoważniona do wydawania certyfikatów zgodności (CoC) dla regulowanych przesyłek produktów eksportowanych do Iraku

 

 

PO WIĘCEJ INFORMACJI        
 +48 22 886 32 80        
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Linkedin/Intertek Poland