Standard certyfikacji łańcucha dostaw RSPO został opracowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa i identyfikowalności łańcuchów dostaw oraz potwierdzenia końcowemu użytkownikowi, że zakupiony przez niego wyrób zawiera olej palmowy wyprodukowany w zrównoważony sposób.

Olej palmowy pozyskiwany z nasion lub miąższu owoców palmy olejowej jest najpowszechniej stosowanym olejem, który ma zastosowanie w następujących branżach:

Ze względu na wzrost populacji i popytu na produkty, zapotrzebowanie na olej palmowy nigdy nie było większe, a w perspektywie czasu przewiduje się jego znaczący wzrost.

Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO), czyli Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Przetwórstwa Oleju Palmowego zostało utworzone w 2004 roku w celu promowania zrównoważonego łańcucha dostaw oleju palmowego. Organizację RSPO tworzą przedstawiciele każdego etapu łańcucha dostaw: plantatorzy, producenci, przetwórcy i sprzedawcy, inwestorzy, organizacje społeczne i środowiskowe.

Zwiększony popyt na olej palmowy spowodował nadmierne wycinanie lasów tropikalnych, zagrażając w ten sposób istnieniu naturalnych ekosystemów będących pierwotnym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, np. orangutanów.  W konsekwencji zjawisko to przyczyniło się do powstawania konfliktów społecznych między plantatorami a ludnością tubylczą.

Proces certyfikacji

Wybór modelu łańcucha dostaw oleju palmowego

Przygotowanie firmy do audytu RSPO

Rejestracja członkostwa w organizacji RSPO

Rejestracja na platformie PalmTrace

Audyt certyfikacyjny

  

Intertek oferuje certyfikację łańcucha dostaw na wszystkich etapach, w tym: rafinacji, handlu, produkcji i dystrybucji produktów. Dążymy w ten sposób do poprawy jakości produktów, poprzez zminimalizowanie ryzyka biznesowego. Produkty z oleju palmowego mogą przechodzić przez wiele etapów produkcji i logistyki, od surowca po produkt końcowy i mogą być sprzedawane za pośrednictwem różnych mechanizmów łańcucha dostaw, które są zatwierdzone przez standard RSPO.

Standard RSPO wyróżnia trzy możliwe modele łańcucha dostaw oleju palmowego i jego pochodnych:

  • Zachowanie tożsamości (Identity Preserved) - Model zapewnia, że produkty z oleju palowego certyfikowane przez RSPO dostarczone do użytkownika końcowego są unikatowo identyfikowalne do pojedynczej tłoczni i jego bazy dostaw i że są one trzymane osobno od wszystkich innych źródeł oleju palmowego w całym łańcuchu dostaw.
  • Segregacja (Segregated) - Model zapewnia, że produkty z oleju palowego certyfikowane przez RSPO dostarczone do użytkownika końcowego pochodzą z certyfikowanych źródeł RSPO. Model ten pozwala na mieszanie certyfikowanego przez RSPO oleju palmowego z różnych źródeł.
  • Bilans masy (Mass Balances) - Model monitoruje handel certyfikowanymi przez RSPO produktami z oleju palmowego w całym łańcuchu dostaw i stanowi napęd dla handlu zrównoważonym olejem palmowym.  

Korzyści dla klienta wynikające z wdrożenia standardu RSPO w organizacji:

  • podniesienie prestiżu firmy poprzez skuteczne zarządzanie systemami wewnątrz organizacji
  • zwiększenie sprzedaży i ekspansja na rynki zagraniczne
  • zwiększenie zaufania konsumentów
  • gwarancja i potwierdzenie jakości produktu
  • ochrona środowiska i biosystemów

Zapraszamy do kontaktu pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu: +48 22 886 32 80