W odpowiedzi na potrzeby rynku w obszarze potwierdzenia dochowania należytej staranności w obszarze rozliczania podatku VAT powstał pierwszy w Polsce dobrowolny system certyfikacji VAT Control. Uzyskanie certyfikatu w tym zakresie daje możliwość potwierdzenia, że firma wykazuje szczególną dbałość w kwestiach rozliczeń podatkowych. Monitorowanie tych działań jest dzisiaj szczególnie ważne z uwagi na coraz większe ryzyko nieświadomego uczestnictwa w transakcjach z nieuczciwymi podmiotami, aktywnie uczestniczącymi w tworzeniu tzw. karuzeli podatkowych.

System certyfikacji VAT Control ma za zadanie uchronić uczciwych podatników od niewłaściwych zachowań tych, którzy w efekcie swoich działań dopuszczają się wyłudzeń z tytułu zwrotu podatku VAT oraz innych złych praktyk w zakresie rozliczeń podatkowych. Uzyskanie certyfikatu VAT Control umożliwi podmiotom gospodarczym przedstawienie tego dokumentu swoim kontrahentom czy organom podatkowym jako dowodu na dochowanie należytej staranności w odniesieniu do doboru dostawców i przeprowadzanych transakcji handlowych.

Wymagania systemu VAT Control dotyczą m.in. zasad związanych z nadzorem nad dostawcami i ich właściwym doborem, systemem księgowym funkcjonującym wewnątrz organizacji czy ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, celem uszczelnienia systemu i jego zabezpieczenia przed niewłaściwymi praktykami innych potencjalnych kontrahentów.

 

Korzyści z wdrożenia i certyfikacji w ramach systemu VAT Control:

- wzmocnienie zaufania klientów i kontrahentów oraz poprawa konkurencji

- uzyskanie dowodu na stosowanie i dochowywanie należytej staranności w kwestiach rozliczeń księgowych, który można przedstawić podczas kontroli organów podatkowych

- potwierdzenie prowadzenia nadzoru nad dokonywanymi transakcjami, doborem dostawców, etc.

- prowadzenie pełnej identyfikowalności w obszarze prowadzenia działań księgowych.

 

Przebieg procesu certyfikacji 

 

Po podjęciu decyzji o przystąpieniu do systemu VAT Control należy dokładnie wypełnić Wniosek o certyfikację z dochowaniem szczególnej dbałości o podanie liczby wszystkich pracowników w przedsiębiorstwie oraz rocznego obrotu netto. 

 Na podstawie przesłanego dokumentu zostanie sporządzona oferta z kalkulacją kosztową i czasową audytu. Po zaakceptowaniu oferty i podpisaniu umowy jednostka certyfikująca zgłasza podmiot do Operatora systemu.

Audyt certyfikujący odbywa się raz w roku, a jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą mieć miejsce także tzw. audyty w nadzorze. Certyfikat VAT Control wydawany jest na 12 miesięcy, a jego ważność można zawsze sprawdzić na stronie Operatora systemu.

Intertek Poland, jako pierwsza jednostka certyfikująca w Polsce, została uznana przez Operatora systemu i uprawniona do świadczenia usługi w ramach systemem VAT Control. Jako jednostka z ponad stutrzydziestoletnim doświadczeniem zapewniamy o swoich kompetencjach, doświadczeniu i dochowaniu najwyższej dbałości w zakresie świadczonych dla Państwa usług.

Zapraszamy do współpracy!

 

Skontaktuj się z nami:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 22 886 32 80