CSR (Corporate Social Responsibility) – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – jest koncepcją zrównoważonego biznesu, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w procesie zarządzania uwzględniają nie tylko aspekty ekonomiczne, ale podejmują również działania w interesie społecznym i ekologicznym. Tzw. Odpowiedzialne Praktyki nie oznaczają jedynie spełniania wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, relacje z pracownikami, kontrahentami i klientami oraz ochronę środowiska.

Formą realizacji CSR w przedsiębiorstwie są audyty etyczne.

Głównym celem audytu etycznego jest weryfikacja sposobu wdrożenia w organizacji podstawowych praw człowieka zgodnych z wytycznymi „United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights”.

INTERTEK jako zaufany partner w zakresie odpowiedzialności społecznej, pomaga zidentyfikować i podjąć działania przeciwko nieodpowiedzialnym zachowaniom w Twoim łańcuchu dostaw jak również być wsparciem w ciągłym doskonaleniu organizacji.

Jak wygląda audyt etyczny?

Audyt etyczny rozpoczyna się spotkaniem otwierającym audytora z przedstawicielami audytowanego zakładu, podczas którego szczegółowo omawiany jest zakres auditu i przygotowany plan.

Kolejnym etapem jest wizyta w fabryce, która obejmuje weryfikację organizacji pracy, czystości i warunków BHP w obszarach produkcyjnych, magazynach, części socjalnej i miejscach niebezpiecznych. Audytor następnie przeprowadza rozmowy z losowo wybranymi pracownikami na temat warunków pracy, wynagradzania czy prowadzonych szkoleń.

Po rozmowach przeprowadzany jest przegląd dokumentów dotyczących ogólnej polityki kadrowej i zatrudniania pracowników, dokumentów dotyczących zagadnień BHP i ppoż. oraz polityki zakładu w zakresie ochrony środowiska, jak również kwestii transparentności biznesowej.

Zebrane podczas audytu dane są weryfikowane przez audytora i omawiane z przedstawicielami zakładu w trakcie ostatniego elementu audytu jakim jest spotkanie zamykające.


Korzyści z utrzymania systemów zarządzania CSR:

 • zwiększenie przewagi konkurencyjnej,
 • zmniejszenie ryzyka powstania sytuacji kryzysowej,
 • dobra atmosfera w pracy,
 • dbałość o środowisko naturalne,
 • rozwój pracowników,
 • dobre relacje z otoczeniem,
 • zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności,
 • bycie w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Intertek przeprowadza audyty etyczne na zgodność z:

- procedurą audytową klienta (współpracujemy m.in. z Tesco, Carrefour, ADEO Group, Auchan),
- autorskim standardem Intertek WCA – Workplace Condition Assesment (akceptowanym przez takich klientów jak m.in. Siemens, BSH)
- międzynarodowymi standardami:

 • § BSCI (Amfori Business Social Compliance Initiative)
 • § SMETA (SEDEX Members Ethical Trade Audit)
 • § ICS (Initiative FOR COMPLIANCE AND SUSTAINABILITY)
 • § RBA (Responsible Business Alliance)


Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 22 886 32 80 w.104