Po wydarzeniach z 11 września 2001 r. Rządy i organizacje celne na całym świecie wprowadziły nowe standardy bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.

Ulepszone standardy i kryteria bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, w tym C-TPAT, PIP i AEO, zostały przyjęte i wdrożone przez globalną społeczność handlową. W ramach egzekwowania i przestrzegania międzynarodowych standardów bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw klienci muszą oceniać swój łańcuch dostaw, aby zidentyfikować, ograniczyć i wyeliminować potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa.

Głównym celem audytu bezpieczeństwa jest weryfikacja systemu bezpieczeństwa wdrożonego w zakładzie, mającego na celu zabezpieczenie handlu, ochronę przed aktami terrorystycznymi i zwalczanie nielegalnego handlu, w tym przemytu nielegalnych towarów i ludzi oraz bezpieczeństwo informacji.

Jak wygląda audyt bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa rozpoczyna się spotkaniem otwierającym audytora z przedstawicielami audytowanego zakładu, podczas którego szczegółowo omawiany jest zakres auditu i przygotowany plan. Kolejnym etapem jest wizyta w fabryce i rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za konkretne obszary zakładu produkcyjnego. Wizyta w fabryce ma na celu weryfikację fizycznych zabezpieczeń dostępu do zakładu, jak również kontrolę dostępu osób do obszarów wrażliwych, kontrolę wysyłek oraz załadunku towarów na eksport.

Audytor następnie weryfikuje dokumenty związane z ochroną obiektu, BHP, kadrami, utrzymaniem ruchu, działem sprzedaży, działem eksportu, IT takie jak: polityka bezpieczeństwa i program ochrony zakładu, przegląd dokumentów kadrowych (umowy o pracę, procedura zatrudnienia, kwestionariusze osobowe, szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa, etc.), procedury bezpieczeństwa, procedury zabezpieczeń IT, zapisy z przeglądów budynków, kontrola wysyłek, audity wewnętrzne w zakresie bezpieczeństwa zakładu, instrukcje postępowania.

Zebrane podczas audytu dane są weryfikowane przez audytora i omawiane z przedstawicielami zakładu w trakcie ostatniego elementu audytu jakim jest spotkanie zamykające.

Intertek przeprowadza audyty bezpieczeństwa na zgodność z:

- procedurą audytową klienta (współpracujemy m.in. z Walmart, Lowes, Macy’s),

- standardem Intertek GSV – Global Supplier Verification , który jest odzwierciedleniem wymogów standardów CTPAT oraz AEO,

- wytycznymi Audytu Obrony Żywności (Food Defence) - rekomendowane dla producentów spożywczych oraz dostawców dla przemysłu spożywczego.

Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 22 886 32 80 w.104